Yeryüzünün her noktasında küçük ya da büyük çaplı bombalı terörist saldırıları meydana gelmektedir. Bu saldırılar sonucu birçok insan hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde meydana gelen bombalı terör saldırılarında da yine yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu saldırıların önlenebilmesi istihbarat ve dikkatli gözlem sonucu mümkündür.

Kolluk kuvvetleri ve devletin ilgili makamları mümkün olduğunca teröre karşı önlem alırken sivil işletmelerde kendi bina, işyeri, plaza, otel ve banka gibi binalarını terör saldırılarına karşı korumaya gayret göstermektedir.

Duoscan Patlayıcı ve Narkotik tespit dedektörü bu birimlere azami yarar sağlamaktadır. Patlayıcılar: Askeri patlayıcılar, plastik patlayıcılar ve ev yapımı patlayıcılar olmak üzere temelde 3’e ayrılır. Her patlayıcı madde kendine has özellikler ve etkiler yaratmaktadır. Güvenlik personeli öncelikle bu tanımlamaları ve ayrımları öğrenmelidir. Duoscan Patlayıcı Tespit dedektörü kullanmadan önce personele bu eğitimler dikkatlice verilir ve olası tehdit durumları ya da şüpheli durumlara etkin müdahale sağlanabilir.

İşletmeler kesinlikle güvenlik maliyetlerini bir gider olarak görmemeli ve bir canın bedelinin maddi olarak ölçülmesinin mümkün olmadığını akıllarından çıkarmamalıdır. Tüm önlemlerini bu hassasiyetle yerine getirmeli ve olası tüm şüpheli durumlarda etkin kontrolden çekinmemelidir.

Terör örgütleri bir eylem yapmadan önce belirli sürelerle keşif yaparlar ve organizasyonun zayıf noktasını ararlar. Tam teşekküllü bir güvenlik biriminin olduğunu ve kendileri için risk oluşturabileceğini düşündükleri yerlerden de uzak durulduğu bilinen bir durumdur. Umudumuz bu bilincin tüm yurda yayılması ve terörist saldırıların daha planlama aşamasında son bulmasıdır. Fakat mevcut şartlarda bu mümkün olmadığı için herkes ilk adım olan kendi güvenliğini sağlamakla adımını atmalıdır.

Güvenlik Personelinin Şüpheli Olarak İncelemesi Gereken Hususlar:

a  – Ortalıkta sahibi görülmeyen koli, poşet, kutu, çanta gibi materyallere şüpheyle yaklaşılmalıdır. Böyle bir durumda hemen emniyet güçleri haberdar edilmeli ve gerekli güvelik önlemleri alınarak bölge boşaltılmalıdır. Duoscan patlayıcı tespit dedektörü kullanan bir işletmede ise bu şekilde bir şüphe meydana gelmeyecektir çünkü içinde patlayıcı olan bir paket kontrol noktalarından geçmeyi başaramayacaktır.

b – Özel günler, gösteriler, konserler gibi toplu etkinlikler terör saldırıları için öncelikli hedef oluştururlar. Bu günü organizasyonlarda güvenlik önlemleri olabildiğince arttırılmalı ve profil incelemesine önem verilmelidir. Şüpheli görülen şahısların üst ve valiz araması Duoscan patlayıcı tespit detektörüyle kolaylıkla yapılabilmektedir.

c – İşletme çevresinde dikkatimizi çeken olağan dışı durumlar incelenmelidir. Örneğin 4 gündür yerinden kımıldamayan park halindeki bir kamyon, araba, dolmuş ya da hergün aynı saatlerde bir aşağı bir yukarı gezen kişiler mutlaka kontrol edilmelidir. Araç ve bagaj taraması yine Duoscan patlayıcı ve narkotik tespit dedektörü ile yapılabilmektedir.

d – Gelen istihbarat bilgileri kesinlikle göz ardı edilmemeli ve hassasiyetle üzerine düşülmelidir.